המועצה לצרכנות: האוצר שתמיד חיפשתם

חלק לא בודקים מספיק על צרכנות וכלכלה, חלק יחשבו שמדובר באתר משעמם ותו לא. אך כל אלו טועים – מדובר באחד הגופים הרלוונטיים ביותר לצרכן הישראלי הממוצע.

מה הסיפור מאחורי המועצה הישראלית לצרכנות? במה הם עוזרים לנו והאם כדאי לפנות אליהם?

המועצה הישראלית לצרכנות
המועצה הישראלית לצרכנות היא חברה ממשלתית ללא כוונת רווח. המועצה הוקמה בשנת 1970 ע”י משרד המסחר והתעשייה במטרה לסייע לציבור לפקח על מחירים, להגן על זכויותיו של הצרכן ואף לפעול נגד עסקים הפוגעים בצרכנים.

המועצה עובדת מסביב לשעון על מנת לייצר שקיפות ולייצר מידע יותר נגיש לציבור, כדי שיוכל לבחור את סל הקניות הכי משתלם, יכיר את הזכויות שלו וידע להתלונן כאשר מפרים את זכויותיו. מסיבה זו האתר של המועצה הישראלית לצרכנות עתיר במידע שימושי וחשוב להתנהלות הכלכלית של כולנו – החל בטיפים לשכירים לחיסכון לקראת תחילת השנה וכלה בפרסום תקנות וחוקים הנוגעים לצרכנות בשפה פשוטה ויומיומית.

אחריות לכסף שלנו
כולנו נתקלים מדי פעם בפעם בשירות לא הוגן. זה יכולה להיות הזמנה מאכזבת מ”עלי אקספרס” או חנות בגדים שמסרבת לתת לכם להחזיר בגד שנקנה במבצע. כולנו ברגעים אלו מאוד כועסים, מאוד מאוכזבים – כי זה פשוט לא מגיע לאף אחד. המועצה הישראלית לצרכנות היא הגוף שנלחם עבור האזרחים למען שוק הוגן, שוויוני וחשוב מכל – חכם, עבור כולנו. “ידע זה כוח” זה לא רק סיסמה, זה המפתח לחיסכון גדול ולבזבוז מועט. כשאנחנו יודעים כמה כסף יש לנו, כמה הוצאנו החודש, כמה אנחנו עתידים להכניס, הוצאות צפויות בעתיד ועוד – אנחנו מנהלים את כספנו הרבה יותר טוב. אך מעל לכל, חשוב שנדע את הזכויות שלנו. ברוב המקרים אין לנו מושג מה מגיע לנו ואנחנו מאמינים למה שהחנות או העסק אומרים. אולם, הם למעשה עוברים על החוק במעין “הסכם שתיקה” שבו אף אחד לא מדליף זאת החוצה, העסקים מרוויחים והלקוח – משלם. אם נבחר להיות באמת אחראיים לכסף שלנו, לעתיד שלנו ושל היקרים לנו, נצטרך להצטייד במידע על הזכויות שלנו, ועל החובות של מספקי השירות השונים כלפינו.

מתי פונים למועצה הישראלית לצרכנות?
המועצה הישראלית לצרכנות ידועה בכך שניתן להגיש דרכה תלונה כלפי בית עסק עקב הפרה או פגיעה בזכויות הצרכן. במידה ואתם מרגישים מרומים, חושבים שלא קיבלתם את מה שמגיע לכם כצרכנים, שהצד השני לא מילא את חלקו בעסקה, אתם מוזמנים להגיש תלונה כך שהמועצה לצרכנות תילחם עבורכם, למענכם ולמען הציבור כולו. חשוב לציין כי טרם הגשת התלונה רצוי לבדוק היטב כי אכן יש עילה להגשת תלונה.

חינוך פיננסי-
המועצה הישראלית לצרכנות עושה המון בקידום החינוך הפיננסי. לפי דו”ח המועצה לשלום הילד, כ-50% מהילדים קיבלו טלפון חכם (סמארטפון) לראשונה בגילאי 10-12. ילדים היום חיים בעולם אחר, מהיר יותר ושופע הרבה יותר. כשיש יותר אפשרויות – רוצים יותר דברים. לכן, רצוי לכל הורה שקול להיכנס לאתר המועצה הישראלית לצרכנות ולהוציא מקטגוריית חינוך והסברה דוגמאות למשחקים ותרגילים עם הילדים. עובדי הוראה יכולים להעשיר את השיח הכיתתי באמצעות מערכי שיעור בנושאי כלכלה וצרכנות בהתאם לשכבות הגיל השונות – בחינם!

מדריכי קניה-
באתר המועצה הישראלית לצרכנות ישנם מדריכי קנייה נפלאים שמסייעים לצרכן להפעיל חשיבה ביקורתית חכמה בעת רכישת מוצרים כגון מקררים, טלוויזיות, ואפילו מנוי לחדר-כושר! מדריכים אלו כתובים בשפה פשוטה ונוחה, ונועדו לתמוך באזרח בצורה המיטבית.

השוואות מחירים –
באתר המועצה הישראלית לצרכנות ניתן למצוא גם השוואות מחירים בנושאים שונים, כגון שירותי גז. בחגים, המועצה עושה מאמצים כבירים לספק לצרכן השוואת מחירים פשוטה ומקיפה כך שנדע כיצד לבחור את עגלת הקניות המשתלמת ביותר עבורנו. עשו לעצמכם ולחשבון הבנק שלכם טובה, היכנסו לאתר ותדעו כיצד הוא יכול לעזור לכם לחסוך – ייתכן שהוא יקל עליכם כלכלית באופן חסר תקדים.

אזהרות לציבור
ניתן למצוא באתר אזהרות חשובות לציבור אודות מוצרים שהורדו מן המדף ואסורים לשימוש (במידה ונרכש ע”י צרכן מוצר שהורד מן המדף, יקבל הצרכן זיכוי מלא עקב החזרתו). תמיד חשוב לבדוק ולהיות מודעים. בסופו של יום – הבריאות שלנו מעל לכל.

החזרי מס-
המדריך להחזרי מס לשכירים של המועצה הישראלית לצרכנות הוא מבין הטובים ביותר בתחום, מפרט בפשטות ובנוחות, צעד אחר צעד, מה נדרש מאיתנו לעשות על מנת לקבל החזר (במידה ואנו זכאים כמובן). רצוי לכל עובד שכיר לעיין לרגע במדריך של המועצה הישראלית לצרכנות- הוא יכול להעניק אלפי שקלים נוספים למיליוני שכירים ברחבי הארץ.

אין ספק כי המועצה הישראלית לצרכנות היא שומר הסף של הארנק שלנו. עלינו להיות נבונים יותר בהוצאות שלנו ועל הדרך אולי גם נצליח להכניס כמה שקלים. נכון, התהליכים עצמם כרוכים בביורוקרטיה, אבל בהחלט מומלץ להשקיע מספר דקות מזמנכם ולפנות למועצה הישראלית לצרכנות על מנת לקבל את המידע ואת התמורה המגיעה לכם.

 

תוכן עניינים

כדאי לקרוא גם

ליצור אתכם קשר בנושא המועצה לצרכנות: האוצר שתמיד חיפשתם?

כתבות מומלצות

איתור קופות גמל

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו: אחרי שמשתחררים מהצבא ומתחילים לעבוד הרבה צעירים עוברים עבודות רבות עד שהם מוצאים מקום קבוע ובכל מקום עבוד מפרישים

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה: כל אחד ואחת מאיתנו צריכים קרן פנסיה. בין אם אנחנו עובדים שכירים שהעבודה שלנו מפקידה עבורנו כספים לקרן כזו או אחרת ובין

ליצור אתכם קשר בנושא המועצה לצרכנות: האוצר שתמיד חיפשתם?

Skip to content