איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו

מה זה קופת גמל?

קופות גמל הן תוכניות חיסכון לפנסיה המוצעות לרוב על ידי הממשלה.
קופות הגמל עובדות על עיקרון פשוט – הכסף המורם לה מושקע ולאחר מכן התשואות על השקעה זו משולמים לתורם בתשלומים חודשיים.
הן מספקות למשקיע הטבות מס והזדמנות לחסוך למען עתידם. המשקיע משלם מסים על הריבית שהרוויחה, אך פטור מתשלום מס על כל רווח הון.
על מנת לזכות בהטבות אלו, על אדם להיות מועסק ולהרוויח הכנסה משכר השווה לפחות לסכום המופרש לחשבון קופת הגמל שלו מדי שנה.
ישנם שני סוגים של קופות גמל: מערכת הפנסיה הלאומית (NPS) ותכניות קופות הגמל (PFS). ה-NPS היא תוכנית פרישה שמציעה הממשלה לכל אזרחי
הודו, הכוללת עובדים במגזר הפרטי והציבורי כאחד. ה-PFS היא תכנית חיסכון מרצון המוצעת על ידי חברות פרטיות לעובדיהן וניתן להגדיר אותה כתכנית
פנסיה מוגדרת או כתכנית פנסיה מוגדרת.

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו:

אחרי שמשתחררים מהצבא ומתחילים לעבוד הרבה צעירים עוברים עבודות רבות עד שהם מוצאים מקום קבוע ובכל מקום עבוד מפרישים עבורם כספים. עקב חוסר ידיעה או חוסר הבנה או חוסר רצון להתעסק בנושאים כלכליים לא הרבה יודעים להיכן מופרשים אותם כספים, מי מנהל את אותן קרנות וכמה כסף יש בהן שמגיע לבעל הקופה. היום ניתן לבצע איתור קופות גמל בפשטות וביעילות ולאתר כספים אבודים- לא כדאי? בטח שכדאי!

למה כדאי לאתר קופות גמל כבר עכשיו?

ככל שתמהרו לבצע איתור קופות גמל אתם רק תרוויחו. הסיבה שהיא שכסף ששוכב בקרן או בקופה כלשהי ללא מעש , ללא השקעה וללא דרישה פשוט מאבד מהערך שלו ודמי הניהול של הקרן או הקופה ממשיכים לרדת קבוע ולכן אתם בעצם מפסידים. גם התשלום עבור הבדיקה עצמה לחברה המקצועית שתבחרו לא יהיה גבוה באופן יחסי לסכום שתגלו בקופות ששכחתן מקיומן. סיבה נוספת ולא פחות חשובה, אולי הסיבה הכי חשובה לבצע איתור קופות גמל היא העובדה שלאחר שאיתרתם את הכספים האבודים תוכלו לאחד אותם עם קופת הפנסיה הקיימת והעדכנית שלכם ולהגדיל, לפעמים באופן משמעותי את הסכום של החיסכון החודשי שלכם.

בדיקת קופות גמל – איך קורה שכספים נעלמים?

מאוד קשה לעקוב אחר נתונים פיננסיים בעיקר כשעוברים עבודה או כשמחליפים חברות ביטוח. כמו כן רוב האנשים לא מתכננים בצורה נכונה ויעילה את ההתנהלות הפיננסית שלהם ולכן נוצר מצב בו יש להם כספים שהם שכחו מקיומם או שלא ידעו על קיומם. את אותם כספים חשוב מאוד לאתר שכן מדובר בכספים שלכם ואף חברה לא תבוא מיוזמתה ותעדכן אתכם שיש לה כסף ששוכב אצלה על שמכם ורק מחכה לכם שתבואו לקחת אותו.
איתור קופות גמל אחת למספר שנים תשמור עליכם ערניים ובמידת הצורך תוכלו למשוך את הכספים לשימוש בהווה. תוכלו להיעזר בהר הכסף של משרד האוצר על מנת לחפש קופות גמל אבודות, וזאת בזכות בדיקה של כספים אבודים עליה חשוב שתקפידו כפי שציינו קודם לכן.

איך מאתרים קופות גמל?

ניתן לבצע איתור קופות גמל באופן עצמאי וניתן להעזר בשירותיה של חברה מקצועית. כך או כך מדובר בתהליך מהיר ופשוט יחסית שלא דורש הבנה בתחום הפיננסי.

בשלב הראשון ניתן להיכנס לאתר הראשי של משרד האוצר שמציע מערכת חיפוש בשם ‘איתור כספים אבודים’. ברגע שתקלידו במערכת החיפוש את הפרטים שלכם תוכלו לקבל מידע אודות כל הקופות וכל הקרנות הרשומות על שמכם. תוכלו לבצע גם חיפוש על שם קרובי המשפחה שלכם.

בשלב השני ניתן להכניס את הפרטי לתוך המסלקה הפיננסית שמעבירה את הנתונים שהגשתם לכל גופי הביטוח קופות הגמל וקרנות הפנסיה בכדי לבדוק אם יש אצלם קרנות וקופות על שמכם. לאחר שיש לכם את כל המידע הזה יש לבדוק איזו קופה ואיזו קרן פעילות ולבדוק ולוודא את הפרטים של אלה הלא פעילות וכמובן לאחד ביניהם בכדי שהכספים יצטברו לכם בחשבון אחד בסכום חודשי גבוה יותר.

קופת גמל, לא רק כחיסכון לגיל פנסיה

קופת הגמל הינה השקעה לטווח ארוך אשר מוקמת על ידי המעסיק. לרוב הוא מורכב מחלק ממשכורתו של העובד, אשר לאחר מכן מושקע במניות, אג”ח וניירות ערך אחרים המנוהלים על ידי איש מקצוע.
קופת גמל יכולה לשמש למטרות רבות. הנפוצים שבהם הם קניית נכס או סילוק חובות. יש אנשים שמשתמשים בו כצורה של קרן חירום. אחרים משתמשים בו כדרך לחסוך כסף עבור חינוך ילדים עתידיים, הלוואת לבית, טיולים לחו”ל או כל הוצאה גדולה וחריגה אשר אינה נכללת בכלכלת בית סטנדרטית.
קופות גמל נקראות גם PFs והן מגיעות בדרך כלל עם תקופת נעילה של 5 שנים. המשמעות היא שלא ניתן למשוך את הכסף עד תום התקופה. הכסף יכול לשמש לקניית נכס או להשקעות במניות, אג”ח וקרנות נאמנות. ה-PF משמש לעתים קרובות גם על ידי אנשים שרוצים לפתוח עסק משלהם.
ניתן להוציא את קופת הגמל שלך על מגוון דברים שונים. זה יכול לשמש כדי לעזור לילדים שלך לקנות בית, למקרי חירום ולפנסיה.

 

איתור קופות גמל

תוכן עניינים

כדאי לקרוא גם

ליצור אתכם קשר בנושא איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו?

כתבות מומלצות

טיפים חשובים בנושא פנסיה

נושא הפנסיה הוא מאוד חשוב לכל אחד. כל אדם חייב לחסוך לימים שבהם הוא כבר לא עובד ומשתכר למחייתו. הדבר קורה בגילאים מבוגרים. פנסיה נועדה

שלבים לרכישת ביטוח חיים

בחברה ובעולם בו אנו חיים כיום יש הרבה חוסר וודאות. הכלכלה איננה יציבה, שוק העבודה הפכפך ואנשים יכולים למצוא עצמם מובטלים בין רגע. חוסר יציבות

ליצור אתכם קשר בנושא איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו?

Skip to content