מס הכנסה חייב לך כסף? כך תקבל החזר כספי עם ריבית והצמדה.

נסיבות החיים של אבנר הובילו אותו לעבודה מסודרת כשכיר בחברה סלולרית ידועה, נשוי באושר עם 3 ילדים. אבנר החזיק במשרה במשך 10 השנים האחרונות אך לפני כשנה נקלעה החברה למשבר והוחלט על צמצומים. לצערו, גם הוא היה בין המפוטרים. אבנר סיים את עבודתו בחודש מאי ונרתם מייד לחיפוש אחר מקום עבודה חלופי. כעבור ארבעה וחצי חודשים הוא נקלט במקום עבודה חדש וחייו חזרו למסלולם.

עד כאן הכל כרגיל. אבל מה שאבנר לא ידע זה שמחכה לו החזר מס מהמדינה בשל התקופה בה לא עבד.

מסתבר שיש עוד רבים כמוהו, ובקופת המדינה הולכים מצטברים סכומי כסף ניכרים ללא דורש, בעיקר בשל חוסר המודעות של ציבור העובדים.

ומה איתך? כדאי לבדוק אם גם לך מגיע החזר כספי מהמדינה.

לחץ כאן ונחזור אליך

מה אומר החוק

החוק בישראל קובע כי אם במהלך שש השנים האחרונות חלו שינויים במסגרת התעסוקתית שלך, אם השכר לא היה קבוע ורצוף לאורך כל החודשים של שש השנים האחרונות, אם היו תקופות בהן לא עבדת או שהמשכורת הייתה נמוכה מהרגיל – סבירות גבוהה שמגיע לך החזר מס מהמדינה. כולל ריבית והצמדה.

החזר מס

החזרי מס יכולים לנבוע מסיבות מגוונות, הן לעובדים שכירים והן לעצמאיים. מס הכנסה לעיתים גובה כספים ביתר ואשר ניתן לקבלם בחזרה אבל חשוב לדעת כי מס הכנסה אינו פועל באופן אקטיבי על מנת להחזיר את הכספים אלא שיש להגיש בקשה להחזר על מנת לקבל בחזרה את הכסף המגיע לך. במידה ומתברר שמגיע לך החזר מס – רשויות המס יחזירו אותו ישירות לחשבן הבנק שלך ואף ישלמו ריבית על סכומים אלו.

להחזר מס זכאי כל אדם ששילם סכום עודף למס הכנסה במהלך השנה. סכום המס נבדק בסוף שנת המס ואז נבחן סך כל המס ששילם האדם בפועל לעומת המס שהאדם היה צריך לשלם.

החזרי המס נובעים בעיקר מכך שברמה החודשית, ניכוי המס במקור על ידי המעביד לא תאם את ההכנסה השנתית של העובד. חוסר התאמה זה נובע אצל עובדים שכירים בעיקר בשל אי רציפות בעבודה או בשל אי הצהרה או טעויות בסעיפי הניכוי והפטור השונים להם זכאי העובד.

מקרים נוספים בהם מגיע לשכיר החזר מס עשויים להיות: עבודה חלקית במהלך השנה (עקב אבטלה, חופשה ללא תשלום וכו’), החלפת מקום עבודה או מעביד במהלך השנה, ללא ביצוע תיאום מס, עבודה בחו”ל במקביל לעבודה בישראל במהלך השנה, בעיות רפואיות של העובד או בני משפחתו, חיילים משוחררים במשך שנתיים מיום סיום שירות החובה שלהם, הפקדות לקרן פנסיה, קופת גמל, בטוח חיים באופן עצמאי, בגין משכורת ללא סוציאליות ועוד.

ניתן להתחיל בבדיקת זכאות להחזר מס על ידי בחירת סטטוס העסקה שלך:

עבדתי בעבודה קבועה בשנים האחרונות

החלפתי מקום עבודה

עבדתי בחו”ל

יצאתי לחופשה ללא תשלום מהעבודה

אני חייל משוחרר

 

איך מקבלים החזר מס

  • הגשת מסמכים: יש לצרף לבקשה את המסמכים הבאים: טפסי 106, אישורים מהמוסד לביטוח לאומי בגין גמלאות מחליפי שכר (כגון :קצבת אבטלה, דמי לידה וכו’), אישורים לגבי מקום מגורים, טפסי 161 בגין פיצויים, אישורים רפואיים, הניכויים והזיכויים האישיים הנדרשים , (כגון אישורים על ביטוח חיים או קופות גמל שלא שולמו במסגרת עבודה כשכיר), קבלות מקוריות על תרומות וכו’. יש לצרף לדו”ח גם את נתוני בן/בת הזוג מאחר ובדיקת הזכאות להחזר מס מתבצעת על הכנסת שני בני הזוג.
  • מועד הגשת הבקשה: בקשת החזרי מס אפשרית עד 6 שנים מתום שנת המס לגביה הוגש דו”ח על הכנסות.
  • מועד קבלת ההחזר: החוק קובע כי החזר מס יבוצע תוך 90 יום או עד 31 ביולי בשנת המס שלאחר שנת המס אשר לגביה הוגש הדו”ח, לפי התאריך המאוחר שבהם. לעיתים בדיקת הדו”ח מתעכבת אף מעבר לכך אולם חשוב להזכיר כי מס הכנסה משלם ריבית בשיעור של 4% והצמדה על החזרי המס עד למועד ההחזר בפועל.
  • איך מועבר התשלום: החזר המס מתבצע ישירות לחשבון הבנק של מגיש הדו”ח. פרטי חשבון הבנק נמסרים ביחד עם הדו”ח ולכן מומלץ לוודא כי הפרטים המופיעים בדו”ח הינם פרטים נכונים ומדויקים.

אם אין לך את הזמן, הידע והיכולת לבדוק בעצמך- יש מספר גופים מקצועיים בתחום הפיננסי יכולים לטפל בבקשה עבורך, לפנות לרשויות המתאימות ולבקש את ההחזר המגיע לך. רוצה לשמוע עוד?

לחץ כאן.

מגיע לכם כסף? חבל להמתין. מלאו את הטופס ואנחנו נברר את גודל ההחזר המגיע לכם

ניתן להתחיל בבדיקת זכאות להחזר כספי על ידי בחירת סטטוס העסקה שלך:

עבדתי בעבודה קבועה בשנים האחרונות

החלפתי מקום עבודה

עבדתי בחו”ל

יצאתי לחופשה ללא תשלום מהעבודה

אני חייל משוחרר

תוכן עניינים

כדאי לקרוא גם

ליצור אתכם קשר בנושא מס הכנסה חייב לך כסף? כך תקבל החזר כספי עם ריבית והצמדה.?

כתבות מומלצות

איתור קופות גמל

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו: אחרי שמשתחררים מהצבא ומתחילים לעבוד הרבה צעירים עוברים עבודות רבות עד שהם מוצאים מקום קבוע ובכל מקום עבוד מפרישים

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה: כל אחד ואחת מאיתנו צריכים קרן פנסיה. בין אם אנחנו עובדים שכירים שהעבודה שלנו מפקידה עבורנו כספים לקרן כזו או אחרת ובין

ליצור אתכם קשר בנושא מס הכנסה חייב לך כסף? כך תקבל החזר כספי עם ריבית והצמדה.?

Skip to content