הטבות מס לגמלאים-מגיע לכם כסף!

התיקון קובע שורה רחבה של שינויים הנוגעים למיסוי קצבאות ומענקים עקב פרישה לפנסיה ורלוונטי במיוחד לכל אדם המתקרב לגיל 60. במאי 2012 פרסמה רשות המיסים בישראל את תיקון 190 לפקודת מס הכנסה.

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

תיקון 190- במה מדובר?

תיקון 190 מהווה הטבה פיננסית משמעותית עבור אוכלוסיית הגמלאים ועבור האוכלוסייה הצפויה לצאת לגמלאות בשנים הקרובות. מדובר על תיקון לחוק המאפשר לגמלאים מעל גיל 60 ליהנות מחיסכון בקופת גמל ומהאפשרות למשוך במקרים מסויימים את הכספים בסכום חד פעמי.

מטרתו של התיקון לעודד חיסכון ולאפשר לבני הגיל השלישי להפקיד סכום חד פעמי לקופת גמל ולהנות מהיתרונות הרבים שלה, תוך שמירה על נזילות הכספים המופקדים, תשלום מס מופחת על רווחים ויכולת משיכת הכספים בצורה קלה, מהירה ונוחה.

ניתן להתחיל בבדיקת זכאות להטבת מס/תיקון 190 ע”י בחירת קבוצת הגיל שלך: 

מתחת ל-50

50-65

65-70

 

גובה הקצבה

על מנת להנות מההטבות של תיקון 190 צריכים להתקיים שני תנאים:

  1. גיל- החוסך צריך מעל לגיל 60.
  2. גובה הפנסיה- החוסך מקבל קצבת פנסיה בסכום מינימלי העומד על לפחות 4512 ₪ (נכון לשנת 2019).

אם הגעתם לגיל 60 והפנסיה שלכם עומדת על 4512 ₪ לפחות – כדאי לממש את ההטבות שמקנה לכם תיקון 190 ולברר לגבי חסכון בקופת גמל.

להתייעצות עם מומחה פנסיוני ובדיקת זכאות לתיקון 190

לחץ כאן   

יתרונות תיקון 190

החסכון באמצעות הפקדה לקופת גמל במסגרת תיקון 190 מקנה מספר יתרונות לגמלאים:

  • חסכון בעלויות: חיסכון במסגרת תיקון 190 מאפשר לחוסך להנות מעלויות נמוכות יותר של דמי ניהול החסכון. קופות הגמל נהנות מעלויות נמוכות משמעותית בקניה ומכירה של ניירות ערך, ללא דמי משמרת, תשלום מע”מ או עמלות שורה כמקובל במערכת הבנקאית. חיסכון עלויות זה תורם משמעותית לתשואות שבקופות הגמל ומתווסף ליתרה המצטברת שבקופה.
  • הטבות מס: חסכון בקופות הגמל מזכה בפטור מלא ממס על רווחי הון במידה ובוחר במסלול של קבלת הכספים כקיצבה. לחלופין, על פי תיקון 190 בעת משיכת החסכונות יש לשלם מס רווחי הון של 15% בלבד בניגוד ל- 25% מס הנהוג באפיקי השקעה אחרים. החוסך יוכל לבחור במסלול של קבלת הכספים כקיצבה ובמקרה זה ליהנות מפטור מלא במס רווחי הון.
  • אפשרות למעבר בין אפיקי השקעה מגוונים- החסכון בקופות הגמל מאפשר מגוון רחב של אפיקי השקעה. כתוצאה מהיקף נכסים גדול המנוהל בקופות הגמל מנהלי ההשקעות רשאים להשקיע באלטרנטיבות השקעה נוספות מעבר להשקעה הרגילה שבניירות ערך.
  • ירושה: החיסכון בקופת גמל מאפשר תכנון עזבון והורשת כספים אפקטיבית. במידה והחוסך הלך לעולמו לפני גיל 75 יקבלו המוטבים בקופה פטור מלא ממס רווחי הון על כל הרווחים שהצטברו. במידה והחוסך הלך לעולמו לאחר גיל 75 יוכלו המוטבים לבחור בין משיכת הכספים בתשלום מס מופחת או לקבלם כקיצבה בפטור מלא ממס רווחי הון.

ניתן להתחיל בדיקת כדאיות מסלולי השקעה לפנסיה על ידי בחירת קבוצת הגיל הרלוונטית:

20-35

35-50

50 ומעלה

אחד הדברים הכי חשובים בפרישה מהעבודה הוא כספי הפנסיה. חוסכים המגיעים לגיל הפרישה מעוניינים לקבל קצבה חודשית המאפשרת להם לנוח מכל השנים בהן עבדו קשה, אך גם להנות מהשנים היפות שנשארו להם.

מרבית החוסכים המפקידים כספים במסגרת תיקון 190 הם חוסכים מבוגרים אשר אינם מעוניינים לסכן את כספם ובוחרים באפיקי השקעה שמרניים. יחד עם זאת, חוסכים אשר בוחרים להפקיד את כספם בתיקון 190 יכולים לנצל את הטבת מס רווחי הון ולהגדיל את הסיכון בהשקעת כספם.

למעשה, תיקון 190 מהווה הטבה פיננסית משמעותית עבור אוכלוסיית הגמלאים ועבור האוכלוסייה הצפויה לצאת לגמלאות בשנים הקרובות.

הידעת? תיקון 190 קובע גובה קצבה חודשית מינימלית המשתנה מדי שנה ומזכה בהטבות התיקון לחוק. חשוב להתעדכן מדי שנה בגובה הסכום.

רוצה לדעת מה גובה הקצבה השנה?

לחץ כאן

תוכן עניינים

כדאי לקרוא גם

ליצור אתכם קשר בנושא הטבות מס לגמלאים-מגיע לכם כסף!?

כתבות מומלצות

איתור קופות גמל

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו: אחרי שמשתחררים מהצבא ומתחילים לעבוד הרבה צעירים עוברים עבודות רבות עד שהם מוצאים מקום קבוע ובכל מקום עבוד מפרישים

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה: כל אחד ואחת מאיתנו צריכים קרן פנסיה. בין אם אנחנו עובדים שכירים שהעבודה שלנו מפקידה עבורנו כספים לקרן כזו או אחרת ובין

ליצור אתכם קשר בנושא הטבות מס לגמלאים-מגיע לכם כסף!?

Skip to content