משרד האוצר מוביל רפורמה אחרי רפורמה והציבור אפילו לא יודע מה הרפורמות האלה ומה הן אמורות לעשות עבורו.

  גיל המאירי 7.6.2020 (תוכן שיווקי)

אלו הדברים שנשמעו במהלך דיון בישיבת ועדה של הכנסת בשנת 2011, שהתמקד בנושא החינוך הפיננסי של ציבור הישראלי.  מה השתנה מאז 2011  ועד היום?

נראה כי לפחות בתחום הרפורמות של משרד האוצר יש עדיין לאן לשאוף מבחינת רמת הידע של האזרח הממוצע. הרפורמה הממשלתית בביטוחי הבריאות היא דוגמא מצוינת: על אף שהרפורמה נכנסה לתוקף כבר לפני מספר שנים (בשנת 2016), חלק ניכר מהציבור עדיין לא שמע עליה ואינו מודע להשלכות שיצרה על שוק הביטוח בישראל ולא פחות חשוב- על הכיס הפרטי שלנו.

כשלים בשוק הביטוח בישראל

דו”ח סקירה עדכני של רשות שוק ההון, ביטוח וחסכון בנושא הרפורמה בביטוחי הבריאות מצא כי הגורמים המרכזיים שהובילו את משרד האוצר לקדם את הרפורמה היו כשלים שנמצאו בשוק ביטוחי הבריאות הפרטיים בישראל:

 • קושי בקרב הציבור בהבנת הפוליסות וביכולת להשוות תנאי פוליסה אחת לאחרת.

  ניתן להתחיל בדיקת השוואה בין פוליסות ביטוח ע”י בחירת קבוצת גילך:

20 ומטה

30-50

50+

 • חסמי מעבר של המבוטחים בין חברות הביטוח- כולל מודעות צרכנית נמוכה של מבוטחים ויכולת השוואה מוגבלת בין הפוליסות מנעה ממבוטחים מעבר בין חברות שונות ,צמצמה את התחרות בשוק, והפרמיות למבוטחים עלו.
 • תחרות בין חברות הביטוח על גורמי ההפצה ולא על המבוטחים.
 • תנאי הפוליסה “מתיישנים” לאורך השנים- על אף ששוק הבריאות מתאפיין בשינויים רבים, כולל התפתחויות בטכנולוגיות רפואיות ,שינויים בקצב האינפלציה הרפואית, שינויים ברמות תחלואה או בתוחלת החיים ושינויים בהיקף השירותים הניתנים במערכת הבריאות הציבורית או הפרטית- נקבעו תנאי הפוליסה מראש למשך כל חיי המבוטח.

האם הפוליסה שלך מעודכנת? לבדיקה מקצועית

לחץ כאן

 • שיווק חבילות של מספר כיסויים ביטוחים יחד- חברות הביטוח שיווקו מוצרי ביטוח בחבילות ביטוח כך שהצרכן חויב לרכוש כיסויים ביטוחיים שלא בהכרח היה מעוניין לרכוש.

שינויים בביטוח בריאות

ב-1 בפברואר 2016 נכנסה לתוקפה הרפורמה בביטוחי הבריאות, שנועדה להגביר את התחרות בשוק ביטוחי הבריאות ולהעצים את כוחו של המבוטח והצרכן אל מול חברות הביטוח באמצעות הפיכתם של מוצרי הביטוח לפשוטים, ברורים וברי השוואה.

אם טרום הרפורמה פוליסות הבריאות הורכבו ממספר נספחים (ניתוחים בארץ ובחו”ל, השתלות ותרופות שאינן בסל הבריאות) ומשך חיי הפוליסות באותה המתכונת היה לאורך כל חיי המבוטח  – הוחלט על מספר שינויים בביטוחי הבריאות.

השינויים העיקריים בביטוח הבריאות לאחר כניסת הרפורמה לתוקף כללו:

 1. הנהגת פוליסה אחידה לביטוח ניתוחים, טיפולים חלופיים, והתייעצות אגב ניתוח המתמקדת בכיסויים בעלי ערך לעניין זה למבוטח. הפוליסה האחידה כללה את עיקר הכיסויים הנוגעים לניתוחים ולמחליפי ניתוח.
 2. מתן אפשרות לרכוש בנפרד כיסויים ביטוחים ולהפריד בין נספחים.

למה לשלם כפול? מומלץ לבצע בדיקת כפל ביטוח ולבטל תשלומים מיותרים!

ניתן להתחיל בבדיקת כפל ביטוח באמצעות בחירת האפשרות:

יש לי ביטוח פרטי

יש לי ביטוח של קופ”ח

יש לי גם וגם

אין לי ביטוח

 

 1. תקופת הביטוח לשנתיים בלבד- מתן אפשרות לעדכן את הכיסוי הביטוחי לאורך השנים על מנת שתישמר הרלוונטיות של הכיסוי וכן התאמתו.
 2. מחשבון ביטוח של משרד האוצר- על מנת להגביר את התחרות ולשפר את השירות והמחיר למבוטחים הושק מחשבון אינטרנטי המאפשר השוואה של עיקרי הכיסויים הנמכרים במסגרת ביטוחי בריאות בין כל חברות הביטוח המשווקות כיסויים אלה.

אין ספק שהכוונה של משרד האוצר הייתה טובה והרפורמה נועדה להטיב עם הציבור ובעיקר למקד את התחרות במחיר לצרכן ובאיכות השירות שמציעות חברות הביטוח.

אבל כוונות לחוד ותוצאות לחוד.

השלכות הרפורמה

סקירת עומק של רשות ההון בנושא הרפורמה בביטוחי הבריאות פורסמה לאחרונה וחשפה ממצאים ראשוניים על השלכות הרפורמה בשוק ביטוחי הבריאות בישראל.

הוזלות

מניתוח הממצאים עולה כי בתום שנתיים לרפורמה, לכ-20% מהמבוטחים יש פוליסות חדשות שהופקו לאחר כניסת הרפורמה לתוקף. בנוסף, נמצאה ירידה בפרמיות הנגבות מהמבוטחים, בשיעורים משמעותיים המגיעים עד ל-1000 ש”ח בשנה למבוטח בביטוח ניתוחים ועד 340 ₪ לשנה למבוטח בביטוח השתלות ותרופות. הממצאים העלו בנוסף, כי אפילו פרמיות שניתנו עבורן הנחות בשנים הראשונות לחיי הפוליסה הוזלו לאחר הרפורמה.

גם אתם רוצים להנות מהרפורמה ולהוזיל את מחיר הפוליסה?

השאירו פרטים ונחזור אליך

הרחבות

ממצאי הסקירה שבוצעה ע”י רשות ההון העלו כי נוספו כיסויים ושיפורים בפוליסות שונות ללא שינוי בפרמיה, למשל הרחבה של תקרת הכיסוי בפוליסות תרופות, הוספת כיסוי לביופסיה או הסרת חריג במקרה של מחלת נפש.

זה בידיים שלך!

הרפורמה בביטוחי בריאות נועדה להגביר את התחרות בשוק ביטוחי הבריאות בארץ ולהעצים את כוחו של המבוטח והצרכן מול חברות הביטוח באמצעות הפיכתם של מוצרי הביטוח לפשוטים, ברורים וברי השוואה.

בחלוף מעל שנתיים וחצי מתחילת יישום הרפורמה בביטוחי הבריאות ניתן לראות ירידה בפרמיות בכיסויים השונים, לצד שיפורים בכיסויים של פוליסות אלו.

ומה לגבי עליה ברמת התחרות בין חברות הביטוח? זה בידיים שלנו. גם ברשות ההון מבינים: עם הזמן והגידול בשיעורן של הפוליסות החדשות בשוק תגדל גם השפעתה של הרפורמה על התחרות בשוק. בשביל זה המבוטח צריך להיות מעורב ובקיא בכל הסעיפים הקטנים על שיוכל לבחור מוצרי ביטוח באופן מושכל ולחזק את התחרות במשק.

מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע מתחום הביטוח על מנת לוודא שמצליח לקבל את המחיר הטוב ביותר עבור הפוליסה המשופרת ביותר.

ניתן להתחיל בדיקת השוואת מחירי ביטוח ע”י בחירת קבוצת גילך:

20 ומטה

30-50

50+

 

תוכן עניינים

כדאי לקרוא גם

ליצור אתכם קשר בנושא משרד האוצר מוביל רפורמה אחרי רפורמה והציבור אפילו לא יודע מה הרפורמות האלה ומה הן אמורות לעשות עבורו.?

כתבות מומלצות

איתור קופות גמל

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו

איתור קופות גמל- דברים שחשוב שתדעו: אחרי שמשתחררים מהצבא ומתחילים לעבוד הרבה צעירים עוברים עבודות רבות עד שהם מוצאים מקום קבוע ובכל מקום עבוד מפרישים

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה

השוואת קרנות פנסיה: כל אחד ואחת מאיתנו צריכים קרן פנסיה. בין אם אנחנו עובדים שכירים שהעבודה שלנו מפקידה עבורנו כספים לקרן כזו או אחרת ובין

ליצור אתכם קשר בנושא משרד האוצר מוביל רפורמה אחרי רפורמה והציבור אפילו לא יודע מה הרפורמות האלה ומה הן אמורות לעשות עבורו.?

Skip to content